18 کارخانه فولادی

قیمت خود را اعلام میکنند

280 فروشنده

در فلز خرید و فروش میکنند

150 کارگاه و خدمات

در فلز فعالیت میکنند

اشتراگ گذاری در telegram
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در twitter
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در email
سنگ آهن ایران تا 10 سال جواب می دهد

سنگ آهن ایران تا 10 سال جواب می دهد

یکی از مهم ترین مشکلات این روزهای واحدهای فولادی, کمبود سنگ آهن است.جلسه های پی در پی که از سوی فولادسازان بزرگ برای حل این مشکل برگزار می شود, خود گویای این مطلب است.

هم اکنون واحدهای فولادسازی برای تولید ۲۸میلیون تن فولاد, را با مشکل تامین مواد اولیه روبه رو کرده است. البته با توجه به چشم انداز تولید فولاد در افق ۱۴۰۴ که تولید ۵۵ میلیون تن فولاد هدف گذاری شده است, نیاز به برنامه ریزی بلندمدت برای تامین سنگ آهن بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد. برخی کارشناسان این حوزه معتقدند اگر اکتشافات جدیدی نداشته باشیم تا۱۰سال آینده مجبور به واردات سنگ آهن خواهیم بود.

نیاز به اکتشافات بیشتر

درباره تامین سنگ آهن مورد نیاز واحدهای فولادسازی در کوتاه و بلندمدت, سیدرضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت وگو باصمت اظهار کرد: سال گذشته در کشور حدود ۲۵ میلیون فولاد تولید شد.

امسال نیز قرار است به تولید ۲۸ میلیون تن فولاد برسیم. البته ۳میلیون تن آن با قراضه قابل تامین است و برای تولید ۲۵ میلیون تن فولاد به حدود ۳۰ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن نیاز است که معادل ۸۵ تا ۹۰میلیون تن سنگ آهن است. وی ادامه داد: درحال حاضر حدود ۸۵میلیون تن سنگ آهن در کشور استخراج می شود.

شهرستانی در ادامه خاطرنشان کرد: درحال حاضر مشکل, صادرات سنگ آهن است. البته صادرات سنگ آهن در سال های اخیر کاهش داشته است. زمانی حدود ۲۵میلیون تن سنگ آهن صادر می شد اما هم اکنون صادرات به ۸ میلیون تن رسیده است هر چند میزان صادرات سنگ آهن کاهش یافته, اما همین میزان در حقیقت مورد نیاز واحدهای فولادی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: درحال حاضر ظرفیت فولادسازی کشور به حدود ۳۳ میلیون تن رسیده است که با توجه به میزان تولید کنونی حدود ۵ تا ۶ میلیون تن ظرفیت خالی را نشان می دهد.

شهرستانی در ادامه بیان کرد: درحال حاضر واحدهای تولید آهن اسفنجی نیز به دلیل کمبود مواد اولیه خود با ظرفیت های خالی مشغول به کار هستند. از این رو اگر ۸ میلیون تن سنگ آهن صادر نشود و به بازار داخل تزریق شود, در کوتاه مدت مشکل سنگ آهن مورد نیاز واحدهای فولادی برطرف خواهد شد.

این عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در ادامه عنوان کرد: یکی از سیاست های کوتاه مدت دولت در این زمینه, پایین نگه داشتن نرخ محصولات فولادی بود. دولت در راستای تنظیم بازار نرخ خودرو و مصالح ساختمانی فشار بسیاری به بازار برای پایین نگه داشتن قیمت ها آورد و همین موضوع سبب زیان دهی قطعه سازان شد.

در ادامه وی گفت: در زمینه مسکن نیز دولت سعی کرد که با پایین نگه داشتن نرخ میلگرد و تیرآهن سبب افزایش نرخ مسکن نشود و همین موضوع سبب شد که قیمت میلگرد در بازار از شمش ارزان تر شود.

نرخ سنگ آهن نیز تابعی از درصد شمش محاسبه می شود از این رو نرخ سنگ آهن داخلی ۳۰ درصد پایین تر از نرخ جهانی است بنابراین معدنی ها به صادرات با قیمت های جهانی تمایل بیشتری دارند. شهرستانی گفت: معدنی ها حتی با وجود ۲۵ درصد عوارض صادراتی همچنان مایل به صادرات هستند چرا که در ازای آن دلار می گیرند.

این کارشناس در ادامه با اشاره به چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال ۱۴۰۴ عنوان کرد: برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد, به ۱۵۰ میلیون تن سنگ آهن نیاز داریم, از همین رو در همین مقطع به غیر از تولید فعلی, به۷۰ میلیون تن سنگ آهن جدید نیاز داریم تا بتوانیم به این چشم انداز دست یابیم, بنابراین یا باید معادن جدیدی اکتشاف شود یا اینکه واردات انجام دهیم.

شهرستانی در پاسخ به این پرسش که در صورت واردات بهتر است که سنگ آهن وارد کنیم یا کنسانتره و گندله, عنوان کرد: در وهله نخست بهتر آن است که به اکتشاف بیشتری بپردازیم و سنگ آهن را از داخل تهیه کنیم, زیرا بر اساس آخرین برآوردها ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن دیگر ذخایر سنگ آهن در کشور موجود است که این میزان با ذخایر موجود ۲۰ سال نیاز فولادسازان را جوابگو خواهد بود.

وی ادامه داد: اما اگر در بلندمدت با کمبود سنگ آهن روبه رو شدیم, می توانیم واردات داشته باشیم که برای این امر نیاز به بنادر و زیرساخت است. علاوه بر این اگر بنا به ایجاد کارخانه های جدید باشد, بهترین نقطه سواحل جنوب شرقی یا سواحل مکران است چراکه دسترسی به واردات مواد اولیه و همچنین صادرات فولاد با توجه به نزدیکی کارخانه به دریا بهتر خواهد بود. همچنین توسعه واحدهای فولادسازی در جنوب برای این مناطق کم برخوردار به لحاظ توسعه و اشتغالزایی مفید خواهد بود.

نیاز به واردات در بلندمدت

همچنین مجید محمودی کارشناس فولاد با نگاهی به برنامه هایی که برای تامین سنگ آهن برای واحدهای فولادسازی داشت, در گفت وگو با صمت اظهار کرد: یکی از راهکارهای کوتاه مدت تامین سنگ آهن برای فولادسازان جلوگیری از صادرات است.

از آنجا که قیمت های داخلی برای معدنکاران برای آنها جذابیتی ندارد, بیشتر مایل به صادرات هستند. البته این مشکل را می توان با افزایش نرخ سنگ آهن برطرف کرد.محمودی با اشاره به راهکارهای بلندمدت برای تامین سنگ آهن واحدهای فولادی عنوان کرد: اگر هم اکنون صادرات سنگ آهن نداشته باشیم, ممکن است که در کوتاه مدت مشکلی نداشته باشیم اما برای بلندمدت باید چاره ای دیگر اندیشید چراکه واحدهای فولادسازی در حال توسعه هستند و اگر بخواهیم به تولید ۵۵میلیون تن فولاد در چشم انداز ۱۴۰۴ برسیم باید توسعه معادن را داشته باشیم, بنابراین باید اکتشافات جدیدی انجام بگیرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در بلندمدت یکی از مشکلات زنجیره فولاد تامین سنگ آهن است. از این رو ممکن است برخی فولادسازان در آینده مجبور شوند که سنگ آهن وارد کنند.

این کارشناس فولاد در پاسخ به این پرسش که در صورت وارد کردن سنگ آهن فولادسازی در کشور ما مزیت خود را حفظ خواهد کرد؟ گفت: نرخ سنگ آهن داخلی با نرخ جهانی تفاوت زیادی دارد. اگر سنگ آهن از خارج وارد کنند به طور قطع از سوددهی واحدهای فولادی کاسته می شود. اما با توجه به سود بالایی که فولادسازان دارند همچنان ارزش دارد که اقدام به واردات سنگ آهن کنند. از این رو بر ایجاد فولادسازی های در سواحل جنوب تاکید شده است که در صورت کمبود سنگ آهن آن را وارد و همان جا تبدیل به محصول نهایی کرده و از طریق دریا صادر شود. وی ادامه داد: کاری که کشور ژاپن انجام می دهد, این کشور ۱۰۰درصد سنگ آهن خود را وارد می کند و محصول خود را از طریق بنادر صادر می کند.از این رو اگر روی معادن جدید سرمایه گذاری انجام نگیرد باید به فکر واردات سنگ آهن بود و این اتفاق تا ۱۰ سال آینده روی خواهد داد.

عضویت در خبرنامه رایگان فلز

جهت عضویت ایمل خود را وارد نمایید و سپس گزینه عضویت رو را بفشارید